Son zamanlarda artan çevre kirliliğine karşı somut çözümler aramak ve yeni projeler geliştirmek için ortaya koyduğumuz bu kategoride robotlar, farklı renklerdeki çöpleri kendi renklerindeki kutulara atarak en yüksek puanı toplamak için yarışacak. Her rengin farklı bir dönüştürülebilir malzemeyi temsil ettiği bu konseptte hem katılımcıların geri dönüşüm konusundaki farkındalıklarının artırılması hem de önümüzdeki yıllarda çevresel atıkların sınıflandırılıp toplanmasında robotların daha çok kullanılması amaçlanmaktadır. 

 

 

Son Yorumlar

33
 • Volkan Küçük User 23-02-2018
  çöp toplayan kategorisi formunu doldurduk ama herhangi onay mesaj gelmedi geliyormu normalde
 • Eray Aktokluk User 23-01-2018
  merhaba, cop toplayanda belirttiğiniz renkli malzemeleri firmadan bulamıyoruz. ne yapabılırız
 • Emre Can Admin 03-03-2017
  Merhaba Mustafa Bey, çöp boşaltma yerlerinin renk sıralaması kural kitapçığında belirtildiği gibidir.
 • Mustafa Civelek User 02-03-2017
  çöp boşaltma yerlerinde bir değişiklik yerleri kura ile belirleme söz konusu mudur? çöp boşaltma yerleri verilen şartnamedeki gibi sabit midir?
 • Emre Can Admin 02-03-2017
  Hakan Bey - Çöp kovalarının yükseklikleri farklı olup detaylar kural kitapçığında belirtilmiştir. Muhammed Bey - Pistin beyaz ve renkli kısımları sunta üzerine kaplamadır. Kaplama hakkında bilgiye güncellenen kurallardan bakabilirsiniz. Mustafa Bey - Çöpler 3D printerla basıldı ancak üretici firmadan doluluk oranıyla ilgili herhangi bir bilgi verilmediği için malesef kesin bir şey söyleyemiyoruz.
 • Mustafa Civelek User 26-02-2017
  Çöplerin ağırlıkları yaklasik olarak belli mi? Çöpler 3D yazıcı ürünü mü? Eger 3D yazici ürünü ise içinin doluluk olarani nedir? Yoksa mdf sunta gibi ahşap malzeme mi?
 • Muhammed MAYDA User 23-02-2017
  Yarışmanın yapılacağı pist siyah sunta üzerine beyaz boya şeklinde mi yoksa direk olarak beyaz sunta üzerine mi yapılcaktır?
 • Hakan Karagöz User 22-02-2017
  Çöp kutularının yüksekliklerinin ne kadar olacağını öğrenebilir miyiz? Eşit uzunluklarda mı olacaklar?
 • Alpaslan YUFKA User 21-02-2017
  Bilgi için teşekkürler Baturay ve Deniz.
 • Baturay Özel Admin 21-02-2017
  Merhaba Alpaslan, 1) Çöpler 3D baskı ile üretilmiş olup üzerilerine herhangi bir boya atılmayacaktır. 2) Referans olarak kullanılabilecek frekans değerleri kurallarla birlikte verilmiştir. Ancak bu değerler sensör ve ortamın ışık miktarına göre farklılık gösterebilir. 3) Kovaların duvarları 1.8 cm kalınlığındadır 4) Pist duvarları 30 cm yüksekliğindedir. 5) Çöpler başlangıçta beyaz alana dağıtılacaktır. Örnek dağılım kural kitapçığındaki pist görsellerinde görülebilir. 6) Mavi, yeşil ve kırmızı alanlarda kovaların içerisi değerlendirmeye alınır. Çöpler kovalara atılmadığı sürece herhangi bir puan kazancı ya da kaybı olmaz. 7) Pist üstten spot ışıklarla aydınlatılacaktır. 8) Ölçümler yarış koşullarında yapılmıştır fakat aydınlatmadan ve yeni bir pist kullanılacağından dolayı farklılıklar olabilir. Yarışmadan bir kaç saat önce ölçüm için süre verilecektir. 9) Başlatma modülü kullanılmayacaktır. 10) Yarışma günü etkinlik programı ile birlikte en kısa sürede açıklanacaktır.
 • Baturay Özel Admin 21-02-2017
  Merhaba Deniz, İstediğiniz sensörü kullanabilirsiniz.
 • Deniz UZUN User 20-02-2017
  Alpaslan Yufka sorduğun soruların hepsi olmasada bir kısmının cevabı yarışma kurallarının olduğu kategori pdf inde mevcut
 • Alpaslan YUFKA User 20-02-2017
  Merhaba sayın yetkili, Çöp toplayan kategorisi için birkaç sorumuz olacak. 1-Çöpleri boyadığınız sprey boyanın markası ve ürün kodu bilgisi nedir? 2-Renk sensörünün ölçtüğü frekans bilgisine nazaran renkli alanların Red-Green-Blue değeri nedir? 3-Çöp kovasının duvar kalınlığı nedir? 4-Pist duvarının yüksekliği/derinliği nedir? 5-Çöplerin yerleşimi nasıl olacaktır? Homojen mi dağılacaktır? Başlangıçte renkli alanalarda çöp olacak mıdır? 6-Mavi, Kırmızı ve Yeşil alanlara çöpün sürüklenmesi durumunda ceza uygulanacak mıdır? 7-Pistin aydınlatması nasıl olacaktır? 8-Kurallarda verdiğiniz renk-frekans bilgisi pist aydınlatmasına göre midir? 9-IR başlatma modülü olacak mıdır? 10-Yarışmanın hangi gün yapılması öngörülmektedir? Teşekkürler.
 • Deniz UZUN User 19-02-2017
  merabalar illaki tcs3200 sensör kullanmak zorunlumu yoksa tcs230 da kullanılabilirmi
 • Tuğba ÖZTÜRK Admin 21-02-2016
  Merhaba, Çöpleri ve pisti tanımak için ek süre verilecek, tanıma işlemi sırasında bilgisayar bağlantısı yapılabilir.Çöp toplayan kategorisi pazar günü düzenlenecektir. Ek sürenin yarışmadan bir gün önce (cumartesi) olması planlanmaktadır.
 • Emre Erbaş User 20-02-2016
  Bu yıl da sensöre önceden renkleri tanıtma imkanı verilecek mi? ve renkleri tanıtma sırasında koşullar nelerdir? cihazla bilgisayar bağlantısı kurmamıza izin verecekmisiniz?
 • Uğur Açıkgöz User 23-07-2015
  Merhabalar, önümüzdeki sene de çöp toplayan kategorisi olacak mı?
 • Nami Çağan Yüksel Admin 15-02-2015
  Merhaba, hem deneme pistimiz olacak hem de yarısmadan önce isteyen yarışmacılarımıza RGB değerlerini okuyabilmeleri için kısa bir süre izin vereceğiz
 • MEHMET FATİH MEMİŞ User 14-02-2015
  Robot yarıma başlamadan önce pist üzerinde bulunan RGB değerlerini okuyabilir mi? Yarışmadan önce robotu deneyebileceğimiz bir deneme pisti tahsis edilecek midir?
 • MEHMET FATİH MEMİŞ User 12-02-2015
  RGB değerleri ne zaman açıklanacaktır?
 • Nami Çağan Yüksel Admin 23-01-2015
  Merhaba, Pnömatik sistem kullanacaksanız dışarıdan hava desteği sağlamanız mümkün değil malesef. Robottan piste parça düşmesi durumunda, parçanın pistte düştüğü yere göre robota ceza puanları verilecektir. İlgili kural değişikliği 26 Ocak 2015'te yapılacaktır. Pistte kovaların yerleşimi çizimde verildiği gibi olacaktır. Sadece çöplerin yerleri değişiklik gösterecektir. Teşekkürler.
 • Anıl Atakoğlu User 21-01-2015
  Pistte kovaların yerleri aynı bu şekilde mi olacak,ornek pist kesin pist mi yoksa mesela mavi ile kırmızı kovanın yer değişimi gibi bir değişiklik olabilir mi
 • MEHMET AKİF SÖNMEZ User 20-01-2015
  renk kovasına topladığım nesneleri kovayla beraber bıraksam ceza alırmıyım.
 • Anıl Atakoğlu User 15-01-2015
  Kovalara çöp ile birlikte başka bir madde (robottan bir parca vs.) düştüğünde herhangi ceza puanı veya diskalifiye söz konusu mu acaba ?
 • MEHMET FATİH MEMİŞ User 12-01-2015
  pnömatik sistem kullanmak istesek dışarıdan bir hortum vasıtasıyla basınçlı hava desteği almamız mümkün müdür?
 • Nami Çağan Yüksel Admin 12-01-2015
  Tavsiye sensörleri ve renk değerlerini iki hafta içinde duyuracağız. Ama bu değerler sadece örnek teşkil edecek. Değerler o günkü ışık miktarına ve robota göre küçük değişiklikler gösterebilir. Robot çöpleri tektek kutularına atabilir.
 • MEHMET AKİF SÖNMEZ User 11-01-2015
  rgb değerleri ve tavsiye sensörler ne zaman belli olacaklar.birde çöpleri toplamadan direkt olarak kutularına tek tek atabilirmiyiz.
 • Nami Çağan Yüksel Admin 28-12-2014
  Merhaba, kurallarımızda da belirtildiği gibi, Robotlar yarışmaya pistin ortasından ve yarışmacının istediği yöne bakarak başlayacaktır.
 • Ali Rıza DOĞAN User 28-12-2014
  Merhaba Robotun başlangıç yeri pistin en orta noktası mı yoksa herhangi bir duvar kenarı mı olacak ??
 • Nami Çağan Yüksel Admin 24-12-2014
  Merhaba, Çöpler suntadan üretilecektir. Ağırlıkları 15+-2 gram olacak. Çöpler sprey boyayla boyanacak, Farklı sensörlerle okunan RGB değerleri de yakında kurallara eklenecektir.
 • Mustafa Kelsaka User 16-12-2014
  Merhaba. Bu kategoride kullanılacak çöpler hakkında birkaç sorum olacaktı maddeler halinde sorayım. 1- Çöpler hangi malzemeden imal edilecek acaba?(tahminim 18mm mdf yada sunta olacak gibi) 2- Ağırlıkları kaç gr geliyor? 3- Yüzeylerine uygulayacağınız boya, vernik vs işlemleri neler olacak? Bu bilgiler çöp toplayan kategorisinde yarışmaya katılacaklar için kritik derecede önemli olacaktır. İlginize şimdiden teşekkür ederim.
 • Nami Çağan Yüksel Admin 05-12-2014
  Merhaba, Robotunuzun yarışmaya başlarken belirlenen ölçülerdeki hayali bir dikdörtgen prizma içerisine sığması gerekiyor, yani robot kol robotla beraber bu sınırları geçmemeli. Ancak süre başladıktan sonra robotunuzun boyutları değişebilir. Örneğin, robot kol 30cmx30cmlik alanın dışına çıkabilir ya da 20cm'nin üzerinde bir yüksekliğe çıkabilir. -- Nami Çağan Yüksel
 • Oğuzhan Kemal GÜLTEKİN User 04-12-2014
   Maksimum taban uzunlukları (en-boy): 30x30 cm  Maksimum yükseklik: 20 cm Bir sorum olacak;Örneğin robot üzerinde robot kol kullanıyorum,robot kol cismi alması için cisme doğru uzanması gerekiyor,robot kolun hangi boyutu bu max uzunlukların içinde(kolun açık/kapalı hali)
Yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekiyor!