Image result for droneOtonom İnsansız Hava Araçları, kendiliğinden belli bir uçuş planı üzerinden otomatik olarak hareket edebilen uçaklardır. Günümüzde genellikle askeri alanlardaki ihtiyaçları  karşılamak için kullanılan İHA'lar,  teknolojinin daha da gelişmesiyle gündelik hayatımızda da fazlasıyla kullanılmaya başlanacaktır. Bu kategorinin amacı, otonom olarak, önceden belirlenmiş bir parkuru en kısa sürede tamamlamaktır.

 

Son Yorumlar

6
 • Şeyda SUBAŞI Admin 28-12-2017
  Kurallarımızda okların renkleri ve ne için kullanıldıkları ayrıntılı olarak belirtilmiştir.(Örneğin: Siyah ok robotun iniş yapması gereken bölgeyi temsil eder gibi). Kurallara baktığınız zaman görebilirsiniz. İyi çalışmalar.
 • Gökhan Çulfacı User 21-12-2017
  Gosterilen fotograflarda iki renk(siyah ve yesil) asagi olarak gorunuyor. Hangisini dikkate almaliyiz? Eger sadece yesili dikkate alacaksak siyah asagi okun anlami nedir?
 • Furkan Doğramacı Admin 17-02-2017
  Robotunuzun kurallardaki maksimum boyutlara sahip bir dikdörtgenler prizmasının içine sığdırılması istenecektir. Bu sırada robot kapalı, pervaneler sabit konumda olacaktır. Yarışma başladıktan sonra boyutunuz büyüyebilir, ancak başlangıç için robotunuzu piste yerleştirirken boyut ölçümü sırasındaki haliyle koymanız gerekmektedir. Yani boyut yarışma başladıktan sonra robotun otonom hareketleriyle artabilir. Programda herhangi bir kesinlik yoktur ama cumartesi günü yapılması öngörülmektedir.
 • Alpaslan YUFKA User 17-02-2017
  Merhaba Furkan Bey, Birkaç sorumuz daha olacak. 1- Yarışma için boyut ölçümü nasıl yapılmaktadır? 2- Boyut ölçümü yapılırken pervaneler döndürülerek mi bakılacaktır? yoksa pervaneler sabit bir konumda mı olacaktır? 3- Yarışma başladıktan sonra boyut büyüyebilir mi? 4- İHA yarışmasının hangi gün ve saatte yapılması öngörülmektedir? Teşekkürler.
 • Furkan Doğramacı Admin 17-02-2017
  1-Pervane dahil ölçüdür. 2-Ortamda aydınlatma pistin dışından, yukarıdan yapılacaktır. Bunu göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir. Duvarların aşağılarına doğru gölgeler oluşabilir. 3-RGB değerleri önümüzdeki günlerde yayınlanacaktır. Deneme pistlerimizin bulunduğu alanda kullanacağımız renkleri bulunduracağız, orada okuyabilirsiniz. (Herhangi bir örnek pist olmayacak, sadece renkler mevcut olacaktır.) 4-Okların boyut bilgileri bugün güncellenen kurallara eklenmiştir. 5-Bu bilgiyi ne yazık ki paylaşamayız. 6-Bütün pist duvarlarının kalınlığı 6 mm'dir.
 • Alpaslan YUFKA User 16-02-2017
  Merhaba sayın yetkili/ilgili, Yarışma kuralları konusunda merak ettiğimiz birkaç husus bulunuyor. Aşağıdaki sorularımız hakkında yardımcı olursanız seviniriz: 1- Robotların eni ve boyu 40 cm olma koşulu pervane dahil ölçü müdür yoksa pervanesiz gövde ölçüsü müdür? 2- Ortamda her nokta aydınlık mı olacaktır yoksa karanlık/gölge bölgeler mevcut mudur? 3- Yönelim oklarının RGB renk değerleri nelerdir? Yarışma öncesinde bu değerleri okumamıza izin verilecek midir? 4- Okların boyut bilgisini paylaşabilir misiniz? 5- Ortam da kaç adet iniş/çıkış/dönüş olacaktır? 6- Pist duvarının kalınlığı nedir? (Özellikler iniş, çıkış ve ara/koridor duvar olan yerlerde) Teşekkürler.
Yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekiyor!